Periscope Nedir? Ne Amaçla Kullanılıyor?

Periscope Twitter üzerinden bulunduğunuz yerden canlı olarak yayın yapmanızı sağlayan dünyaca yayılmış bir uygulama. Peki bu uygulamanın olayı ne? Gelin beraber inceleyelim.

Periscope ile neler yapabiliriz?

Periscope uygulamasını cep telefonumuza indirdiğimizde arkadaşlarımızı yada herhangi birini canlı olarak yayın yaptığı sürece izleyebiliriz. Periscope üzerinden canlı yayın yapıp kendimizi arkadaşlarımıza izletebiliriz. Periscope uygulaması tam olarak bu işe yarıyor. Takip ettiklerimiz yada takipçilerimiz var bunlar anlık olarak yayınımıza yorum yada beğeni atabiliyorlar. İzleyicilerimizle eş zamanlı etkileşimde bulunabiliyoruz. Bence güzel fikir güzel uygulama.

Periscope kullanılmaya başlandığından beri ne oldu?

Mertlik bozuldu diyeceğim, pekde yanlış bir şey demiş olmam çünkü periscope yayınlanmaya başladığı günden beri türkiye sınırları, bazen dışarıda çıkabiliyor. İnsanlar çıldırdı, gögüslerini göstermeye başladılar, ardından cinsel organlarını göstermeye başladılar, dahası durmadılar en son periscope üzerinden kayıt edilen bir videoda, hap kullanmış bir kıza, bilinçsiz halde iken tecavüz edildi. Ve bunu canlı yayında binlerce kişi izledi. Periscope üzerinde porno grafik görüntüleri yayınlayanlar hızla artmaya devam ediyor. Sevgili olan üniversite öğrencileri çıplakken, kendillerini canlı yayında arkadaşlarına yayınladılar. İzlenmesi bile cesaret gerektiren bu videolar yürek hoplatıyor. Periscope uygulaması günümüzde artık bu amaçla kullanılır oldu.

Ayrıca periscpoe üzerinden canlı maç yayınlarıda verilmeye başlandı doğal olarak bu telif hakkı olaylarının ne kadar ihlal edileceği ve bunun sonucunda bunun böyle ne kadar süreceği konusunda hala belirsizlikler bulunmakta.

Periscope uygulamasını aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=tv.periscope.android&hl=tr

https://itunes.apple.com/us/app/periscope/id972909677?mt=8