Paypal Türkiye'den Çekiliyor. Peki Ama Neden?

Bugün bir mail aldım ve şok oldum. Paypal "üzülerek bildiriyoruz ki artık türkiyedeki faliyetlerimizi durduruyoruz" şeklinde bir açıklama ile giriş cümlesi yapmış. Konunun ne olduğunu merak ettim ve okumaya devam ettim...

Paypal türkiyede kendi sektöründe en öncü firmalardan biri fakat paypal bu kadar iyi işler başarabiliyorken neden bu ayrılma isteği. Paypal üzerinden kazanç yapan binlerce insan var ve şuanda bu durum onları çok zorlayacağına benziyor. Zira paypal üzerinden yurtdışından gelen döviz akışı para akışı türkiye içerisinde milyonlarca dolar olarak dolaşıyordu. Bundan sonra ne olacağı pek belli değil. Zamanla göreceğiz sevgili okurlar.

Paypal türkiyede çalışmak için lisans isteyen kuruluşlara başvuru yaptıklarını fakat bu lisans başvurusunun reddedilmesi üzerine bu kuruluşun faliyetlerini durdurmasını istediklerini söylediler. Bilgi mailindeki bazı cümleler aşağıdaki gibidir;

Paypal Şöyle diyor;

"PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.

6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır.  Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye'deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız."